Partidul Nostru cere suplinirea Fondului pentru Agricultură cu 500 milioane de lei pentru plata subvențiilor restante, iar PAS se opune4Foto1Video© provincial.md

Partidul Nostru cere suplinirea Fondului pentru Agricultură cu 500 milioane de lei pentru plata subvențiilor restante, iar PAS se opune

, 5 știri, 0 vizualizări

Deputatul Partidului Nostru, Serghei Ivanov, președintele Comisiei pentru agricultură și industrie alimentară, cere suplimentarea cu 500 milioane de lei a Fondului Național de Dezvoltare a Agriculturii și Mediului Rural, pentru a achita restanțele către fermierii care au depus cereri de subvenționare în 2024 și pentru a evita blocajele financiare din sectorul agricol.

Amendamentul la proiectul de lege pentru modificarea bugetului de stat pentru anul curent prevede majorarea fondului de la 1,9 miliarde la 2,4 miliarde de lei, astfel încât Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură să poată onora circa 2 600 de cereri încă neacoperite, în valoare totală de aproximativ 1,5 miliarde lei.

Fracțiunea Partidului Nostru a identificat și resursele pentru acoperirea acestor cheltuieli.

„Nu cerem pentru noi, ci pentru întreaga comunitate și pentru economia țării. Mi se pare cinic să afirmăm că dezvoltăm sectorul agricol și să nu facem nimic atunci când apar datorii. Primele pretexte invocate sunt că suma este prea mare sau că nu există resurse. Astăzi am identificat o soluție: fonduri blocate la ADR Centru, alocate pentru proiecte de infrastructură dar care nu pot fi cheltuite din cauza problemelor legate de licitații și contestații, ceea ce blochează practic investițiile și dezvoltarea sectorului rural”, a declarat Ivanov.